Hokus – pokus

V pátek 26. února jsme si ve třídě „U Vodníka“ zahráli na kouzelníky Pokustóny nebo lépe řečeno na chemiky s malou až nenápadnou chemickou laboratoří.

Kolegyně Bára nám nachystala do talířů mléko, do skleniček potravinářské barvivo, v misce byl jar a nechyběla párátka, která jsme potřebovali k pokusu. Děti si do pipet nabraly malé množství potravinářského barviva, a to opatrně vlily do talíře s mlékem a již mohly pozorovat, jak je mléko plaché a při kontaktu s párátkem namočeným v jaru se najednou schová, ucukne a barva se krásně rozprostře.

Při druhém pokusu jsme použili olej, malé množství vody, potravinářské barvivo a šumivý acylpyrin. Do zkumavky nám Bára nachystala malé množství oleje. Do takto připravené zkumavky si děti opět pomocí pipety nabraly potravinářské barvivo, které opatrně vlily do oleje ve zkumavce. Přilily si trošku vody a přidaly kousek šumivé tablety. Nestačily obdivovat, co se to děje a najednou ve zkumavce objevily barevné bublinky, které se mísily a proudily směrem nahoru.

Tyto úžasné a přitom jednoduché pokusy nás přesvědčily, že jsme tvorové hraví a především zvídaví.

paní uč. Alena a Leona